• Jak zvládnout adaptaci dítěte v MŠ

• Říkejte dětem vždy pravdu, co slíbíte, vždy dodržte. Pokud dítěti řeknete, že přijdete po obědě, opravdu přijďte. Děti se na to upínají, je to pro ně záchytný bod, který, když není dodržen, ztrácí důvěru.

• Loučení zkraťte na minimum. I když je běžné, že rodiče mohou jít s dětmi do třídy a zůstat s nimi chvíli ve třídě, ze zkušeností musíme říct, že je to spíše kontraproduktivní. Jen se tím loučení oddálí a leckdy je to ještě horší. Ideální je vypěstovat si s dětmi svůj rituál – např. sdělit, kdy ho vyzvednete, popřát si pěkný den, pusinku, zamávat a odejít. Dítě a učitelka to společně zvládnou.

• Méně citových projevů je někdy více. Děti vycítí, kdy je maminka povolnější a zkouší z toho vyzískat nějaké výhody.  Navíc, dlouhé loučení a citová nevyrovnanost rodičů budí u dětí dojem, že školka je něco špatného. Naopak – obraťte to! Školka je přece super! Hromada hraček, nových kamarádů, hodná paní učitelka, vycházka – no, paráda. Kdopak by si nechtěl celý den hrát?!

• Důležitá je důslednost. Dětem hezky a férově vysvětlete, proč chodí do školky, že vy chodíte do práce apod. Rozhodně je ale neuplácejte, neproste a nepřemlouvejte. Adaptaci tím jen zhoršíte a VY jste přece rodič! I když se možná někteří z vás nad tímto bodem pozastaví, divili byste se, co je někdy v MŠ k vidění.

• Úsměv a komunikace při vyzvednutí. Při vyzvedávání dětí se ptejte, co dítě dělalo, jak se mělo, s čím si hrálo, kde bylo na vycházce apod. Poproste jej třeba, aby vám nakreslilo příště obrázek. Vyzdvihněte to pozitivní. Nejlépe opět vynechte přehnané emociální projevy, jak vám dítě strašně moc chybělo – příště bude chtít být raději s vámi, aby vám to nebylo líto.

• Uklidněte sami sebe. Ptejte se učitelky při vyzvedávání, jak dítě den zvládlo, nebo pokud ranní loučení neproběhlo, jak jste si přáli, zavolejte si do školky a ujistěte se, že dítě je již v klidu. V 99 % případů vám slibujeme, že to tak bude.

• Vaše slzičky si nechte až na cestu do práce, ať je vaše dítě nevidí – bylo by z toho smutné.