Informace o alergenech v pokrmech.

Školní jídelna Základní  a mateřské školy Myslejovice sděluje, že v souvislosti s platností Nařízení Evropské rady a parlamentu 1169/2011 od 13. 12. 2014 rozšiřuje informace o přítomnosti alergenů v jednotlivých pokrmech.

Značení alergenů je pouze informativní požadavek:

Školní jídelna je povinna označit vyrobený pokrm alergenní složkou, ale nebude brát zřetel
    na jednotlivé přecitlivělosti strávníků. Tuto skutečnost si musí každý strávník sám uhlídat.

Není možné se věnovat při výrobě jídel strávníkům s potravinovou alergií jednotlivě, takže případným žádostem nebude vyhověno. Jídelna má pouze funkci informační tak, jako každý výrobce potravin a pokrmů.

Nařízení Evropské rady a parlamentu definovalo 14 níže uvedených alergenů, které mohou
    u citlivých jedinců způsobit zdravotní problém.

1. Obiloviny obsahující lepek
    2. Korýši a výrobky z nich
    3. Vejce a výrobky z nich
    4. Ryby a výrobky z nich
    5. Jádro podzemnice olejné ( arašídy)
    6. Sojové boby a výrobky z nich
    7. Mléko a výrobky z nich
    8. Suché skořápkové plody
    9. Celer
    10. Hořčice
    11. Sezamová semena
    12. Oxid siřičitý
    13. Vlčí bob
    14. Měkkýši

Aby mohli rodiče lépe reagovat na potřeby svých dětí, bude s platností od  10. 12. 2014 jídelníček doplněný o čísla jednotlivých alergenů v každém pokrmu podle přiloženého seznamu. Přítomnost alergenu bude přenesena z receptur a ingrediencí, které byly použity při výrobě jednotlivých pokrmů ve školní jídelně.

Vedoucí školní jídelny  -   Mgr. Jana Pírková